Passive/Aggressive

Årets udgivelser og koncerter 2015 (skribenternes lister)

Feature December 29 2015 1920x1080sr

Årets bedste udgivelser, koncerter m.v. ifølge redaktionen, skribenter med tilknytning til P/A og relaterede danske medier.

 

Helle Nielsen, skribent – 2015-mix (forår / sommer / efterår / vinter) / Sorry, Sleater-Kinney

Yumi Zouma: “Dodi” (“II EP”)
Frankie Cosmos: “Sand” (“Fit Me In EP”)
Drake: “Hotline Bling”
Synd og Skam: “Vine 1” (“Billeder af Mesa”)

Joshua Abrams: “Translucent” (“Magnetoception”)
Girlpool: “Chinatown” (single version)
Sports: “Getting On in Spite of You” (“All of Something”)
Distortion Girls: “Future Song” (“Party”)

Waxahatchee: “Breathless” (“Ivy Tripp”)
Helen: “Violet” (“The Original Faces”)
Yowler: “Yowler” (“The Offer”)
The Weather Station: “I Mined” (“Loyalty”)

Julia Holter: “Feel You” (“Have You In My Wilderness”)
Jenny Hval: “Take Care of Yourself” (“Apocalypse, Girl”)
U.S. Girls: “Red Comes in Many Shades” (“Half Free”)
Anden Enhed: “Hoveddør” (“Første halvår”)

 

Adam Thorsmark, CPH:DOX

DK
First Flush: “Min erindring” (Visage)
Blod: “Blod” (Brystet)
Halshug: “Blodets bånd” (Southern Lord)
Bisse: “PMS” + “Umage”
Communions: “Communions EP” (Tough Love)

UDLAND
Viet Cong: “Viet Cong” (Jagjaguwar)
Ought: “Sun Coming Down” (Thrill Jockey
Diät: “Positive Energy” (Iron Lung Records)
U.S Girls: “Half Free” (4AD)
Palm: “Trading Basics” (Exploding In Sound Records/Inflated Records)
Deerhunter: “Fading Frontier” (4AD)
Tame Impala: “Currents” (Fiction Records)
Micachu and the Shapes: “Good Sad Happy Bad” (Rough Trade)
Panda Bear: “Panda Bear vs. the Grim Reaper” (Domino)
Deafheaven: “New Bermuda” (Anti-)
Here We Go Magic: “Be Small” (Secretly Canadian)
Julia Holter: “Have You in My Wilderness” (Domino)
Beach House: “Depression Cherry” (Sub Pop)
Young Thug: “Barter 6” (300 Entertainment/Atlantic)
Tobias Jesso Jr.: “Goon” (Arts & Crafts)
Liturgy: “The Ark Work” (Thrill Jockey)
Jessica Pratt: “On Your Own Love Again” (Drag City)

 

Jens Franco, Virus Bio / Virus Radio

DK
Angkor Wrack: “Built to Kill” (Mastermind)
Undergang: “Døden Læger Alle Sår” (Dark Descent Records)
Reverie: “Bliss” (Escho)
Slægt: “Beautiful and Damned” (Iron Bonehead Productions)
Halshug: “Blodets Bånd” (Southern Lord)

UDLAND
Destruction Unit: “Negative Feedback Resistor” (Sacred Bones)
Revenge “Behold.Total.Rejection” (Season of Mist Underground Activists)
VHÖL: “Deeper Than Sky” (Profound Lore Records)
Satan: “Atom by Atom” (Listenable Records)
Killing Joke: “Pylon” (Spinefarm Records)
Lightning Bolt: “Fantasy Empire” (Thrill Jockey)

KONCERTER
Total Control, Mayhem
Kreator, Copenhell
Destruction, Pumpehuset
Lightning Bolt, Jazzhouse
Dawn of Humans, Malmø
+ Negative Approach, Valby

 

Anne Dalby, The Lake / Gong Tomorrow

Årets
– koncerter: KPTTM, Jazzhouse // Selvhenter, Roskilde Festival
– album: Jonny Greenwood and the Rajasthan Express Shye Ben Tzur: “Junun” (Nonesuch)
– credo: »Thumbs up to Mother Universe« – Lonnie Holley @ By the Lake Festival
– oplevelse: Da Lisbeth Balslevs sopranrøst kom så tæt på mig, at jeg slugte hendes ånde @ “Leaves”, Copenhagen Opera Festival
– genfund: Hans Adolph Brorson: “Op, al den ting” (1734)
– ekstra: Drake: “Hotline Bling”

 

Mathias Ruthner

DANSKE
1-5
Distortion Girls: Party (The Cat Box Corp.)
Shiggajon: Sela (El Paraiso)
Jakob Kirkegaard: Arc (Holotype)
Papir: Live at Roadburn (El Paraiso)
Outer Nothingness: Storm Debris (Phinery)
6-10
Jonas Munk: Absorb/Fabric/Cascade (El Paraiso)
Anden Enhed: Første Halvår (Oede Oe)
Frisk Frugt: Den Europæiske Spejlbue
Halshug: Blodets Bånd (Southern Lord)
Yung: These Thoughts are Like Mandatory Chores… (Tough Love)

INTERNATIONALE
1-5
Ian William Craig: A Turn of Breath (Recital)
Lubomyr Melnyk: Rivers and Streams (Erased Tapes)
*AR: Memorious Earth (Corbel Stone)
Moon Ate the Dark: II (Sonic Pieces)
William Basinski: Cascade (2062)
6-10
Kamasi Washington: The Epic (Brainfeeder)
The Necks: Vertigo (Fish of Milk)
Destruction Unit: Negative Feedback Resistor
Knxwledge: Hud Dreams (Stones Throw)
Tim Robertson: Outer Planetary Church Music (Aguirre)
11-15
Kreng: The Summoner (Miasmah)
Matana Roberts: Coin Coin Chapter Three: River Run Thee (Constellation)
Jasmine Guffond: Yellow Bell (Sonic Pieces)
Brian Ellis Group: Escondido Sessions (El Paraiso)
Hartmut Geerken / John Tchicai: Incosistency! (Holiday)
15-20
Ilyas Ahmed: I Am All Your Own (Immune)
Sensational: Crown Material (Selvudgivet)
Yair Elazar Glotman: Études (Subtext)
Inward Circles: Belated Movements For an Unsactioned Exhumation August 1st 1984 (Corbel Stone)
Akitsa: Grands Tyrans (Hospital)
20-25
Colin Stetson & Sarah Neufeld: Never Were the Way She Was (Constellation)
Mohammad: Segondè Saleco (Antifrost)
Moon Zero: Moon Zero (Denovali)
Stephen O’Malley: Éternelle Idole (Shelter)
Stephan Mathieu: Before Nostromo (Schwebung)
25-30
Mike Shiflet & High Aura’d: Awake (Type)
Enhet För Fri Musik: Dokument 1: Improvisationer Och Bandmusik För Vilt Dansande Själär (Holiday)
Helen: The Original Faces (Kranky)
Hieroglyphic Being & J.I.T.U. Ahn-Sahm-Buhl: We are Not the First (Rvng Intl)
Gabriel Saloman: Movement Building Vol. 1 (Shelter)
31-35
Stephan Mathieau: Nachtstücke (Schwebung)
Anna von Hausswolf: The Miraculous (Pomperipossa)
F Ingers: Hide Before Dinner (Blackest Ever Black)
William Basinski & Richard Chartier: Divertissement (Important)
Charlemagne Palestine: Bell Studies (Alga Marghen)
36-40
Qluster: Tasten (Bureau B)
Black Mecha: AA (The Death of Rave)
Stephen O’Malley: Gruidés (DDS)
Deerhunter: Fading Frontier (4AD)
Gabriel Saloman: Movement Building Vol. 2 (Shelter)

 

Alexander Julin, redaktør

Bedste udenlandske albums & mixtapes
Dean Blunt “Babyfather” (Hyperdub)
Lotic “Agitations” (Janus)
Visionist “Safe” (PAN)
M.E.S.H. “Piteous Gate” (PAN)
Jerusalem In My Heart “If He Dies If If If if if if” (Constellation Records)
Matana Roberts “Coin Coin Chapter Three: River Run Thee” (Constellation Records)
Drake “If You’re Reading This It’s Too Late” (Universal)
Oneohtrix Point Never “Garden of Delete” (Warp)
Sean Nicholas Savage “Other Death” (Arbutus)
Julia Holter “Have You In My Wilderness” (Domino)
Dej Loaf “#AndSeeThatsTheThing”
Helm “Olympic Mess” (PAN)
Vince Stables “Summer ‘06″ (Def Jam)

Bedste danske albums
Assembler “Quantum Paths of Desire” (Infinite Waves)
Lower “I’m A Lazy Son… But I’m The Only Son” (Matador / Escho)
Argot “Appeal” (Blodrøde Floder)
Andreas Høegh “Between Every Day” (Blodrøde Floder)
Forvarsel “Variationer” (Night Vision Tapes)
Regelbau “RB01 & Rb02″ (Regelbau)
Caribisk “s/t” (Insula)
Shiggajon “Sela” (El Paraiso Records)
V/A “Across History, The Lovers Aligned” (Janushoved)
Why Be “Snipestreet” (Halcyon Veil)
Tilebreaker “s/t” (100 Records)
Istrefi “Interminable Pacing”
Alt fra Help Recordings (Maizena, Central, Sportscentral…)
Yung “These Thoughts Are Like Mandatory Chords” (Fat Possum/Tough Love)

 

Mikkel Stensgaard, skribent

M.E.S.H.: “Piteous Gate” (PAN)
Lakker: “Tundra” (R&S)
Aïsha Devi: “Of Matter and Spirit” (Houndstooth)
Dj Roc: “Practice What U Preach” (Duck N Cover Switzerland)
Matana Roberts: “Coin Coin Chapter Three – River Run Thee” (Constellation)

 

Simon Christensen, redaktør

i vilkårlig rækkefølge

UDLAND
Savant: “Artificial Dance” (RVNG Intl.)
Hieroglyphic Being & J.I.T.U. Ahn-Sahm-Buhl: “We Are Not the First” (RVNG Intl.)
Robert Aiki Aubrey Lowe & Ariel Kalma: “We Know Each Other Somehow” (RVNG Intl.)
Erik Enocksson “Apan” (posh isolation)
The Sun God ”The Sun God And The Myth Lives On Trio” (Cejero)
Jeff Bridges “Sleeping Tapes” (no label)

DANSKE
First Flush: “Min Erindring” (Visage)
Kristian Poulsen: “Layer” (Selvudgivet)
Anden Enhed: “Første Halvår” (Oede Oe/Lille Kommune)
Why Be “Snipestreet”(Halcyon Veil)
Black Nothing “Paths” (ILK)
Jonas Olesen “Test” (BIN)

ODDSIZE
Frisk Frugt “Den Europæiske Spejlbue – The Movie” (Tambourhinoceros)
Maizena: “Luxus Rhythms” (CS, Help Recordings)
Selvhenter/The Ex: “New Age/From the Top of My Lungs” (split-7″, JVTLANDT)
Equis: “Men’s Health” (CS, Infinite Waves)
Body Sculptures: “The Base of All Beauty Is the Body” (7″, Posh Isolation)

REISSUES
Alice Coltrane “Turiya Sings” (1982/2015, B Free)
VIDEO
Frisk Frugt “Den Europæiske Spejlbue – The Movie” (Tambourhinoceros)
Illdjinn “Illdjinn” (Oede Oe)
Selvhenter “New Age” (Eget værelse)
LABELS
Help Recordings
Visage, CopenhagenKONCERTER
John Russell (Literaturhaus)
Svengalisghost (Click Festival)
The Music of John Lurie and The Lounge Lizards (Winterjazz)
Charlie Haden Memorial Concert (City Hall)
Bobby Brown (Festival of Endless Gratitude)
Patty Waters (Jazzhouse)
Bass Clef (Jazzhouse)

 

Oline Liv Stoustrup

DK
1. Marching Church: “This World Is Not Enough” (Sacred Bones)
2. Communions: “Communions” (Tough Love)
3. Emma Acs: “Give Into Whatever” (A:Larm)
4. Lower: “I’m a Lazy Son, but I’m the Only Son” (Matador)
5. Lowly: “Sink Way Into Me” (Bella Union)

UDLAND
1. Father John Misty: “I Love You, Honeybear” (Sub Pop)
2. Julia Holter: “Have You In My Wilderness” (Domino)
3. Chastity Belt: “Time to Go Home” (Hardly Art)
4. HEALTH: “Death Magic” (Loma Vista Recordings)
5. Deerhunter: “Fading Frontier” (4AD)
6. Micachu & the Shapes: “Good Sad Happy Bad” (Rough Trade)
7. Jaakko Eino Kalevi: “Jaakko Eino Kalevi” (Weird World)
8. Low: “Ones and Sixes” (Sub Pop)
9. Girl Band: “Holding Hands With Jamie” (Rough Trade)
10. Nils Frahm: “Solo” (Erased Tapes)

 

Mette Slot Johnsen

UDGIVELSER
Yung: “These Thoughts Are Like Mandatory Chores” (Tough Love)
Communions: “Communions” (Tough Love)
Thee Satisfaction: “EarthEE” (Sub Pop)
Julia Holter: “Have You in My Wilderness” (Domino)
Alex G: “Beach Music” (Domino)
Emily Yacina: “Pull Through EP”
Kristin McClement: “Wild Grips” (Willkommen Records)
Uffe: “Radio Days” (Tartelet Records)
Bisse: “Umage”

KONCERTER
Peter Peter & Marie Eline Hansen/The Ex- Bleeder Group, Christianshavn Beboerhus
Josh T. Pearson, All Saints Church, Brighton, Mutations Festival
Selvhenter, Cafe Oto, London
Joanna Newsom, The Apollo, London
Skinny Girl Diet/ Ghost Car, DIY Thursdays, London
Ulrika Spacek, DIY Thurdays, London
Thee Oh Sees/Total Control/Iceage, The Forum, London
Slug, The Lexington, London
Rozi Plain + This Is The Kit, End of The Road Festival, Dorset
Faust/Nurse with Wound, St John’s Hackney, London
Chelsea Wolfe, The Old Market, Brighton, Mutations Festival
Deradoorian, The Moth Club, London
TOY/Chatham Social, Islington Assembly Hall, London
Unknown Mortal Orchestra, Shepherd’s Bush Empire, London

VIDEO
Chastity: “Manning Hill” + “Saliva”
Skinny Girl Diet: “Silver Spoons”
David Bowie: “Blackstar”

BØGER:
Adrian Tomine: “Killing and Dying”
Kim Gordon: “Girl in a Band”

DIVERSE
Re-issue: Carsten Meinert Kvartet: “To You”
Cover: Flo Morrissey: “Yes, I’m Changing” (Tame Impala)
Klub: DIY Thursday – Skør lille klubaften med punk og pizza og latex og højt hår.
Sted: The Dentist – Et lillebitte spillested med bål i baghaven og huller i gulvene. Og gode intime koncerter med kort varsel.

 

Andreas Korsgaard, booker i Jazzhouse

UDGIVELSER
Liberez: “All Tense Now Lax” (Night School)
Necks: “Vertigo” (Northern Spy)
Hieroglyphic Being & J.I.T.U Ahn-Sahm-Buhl: “We Are Not the First” (RVNG Intl.)
Matana Roberts: “Coin Coin Chapter Three: River Run Thee” (Constellation)
Frisk Frugt: “Den Europæiske Spejlbue” (Tambourhinoceros)

KONCERTER
Charlemagne Palestine & Grumbling Fur
Group A
Rabih Beaini & Daniele de Santis
Okkyung Lee
Patty Waters
Lawrence English
Manuel Göttsching
Rodrigo Amado & Peter Evans
bob hund
Oren Ambarchi & Senyawa
Survival Unit III
The Necks
Richard Youngs, der synger én sang
Mittland Och Leo, Sejerø Festival

 

Mikkel Arre, redaktør

Fire lister i uprioriteret rækkefølge.

DK
Aerosol: “Leave” (n5MD)
Assembler: “Quantum Paths of Desire” (Infinite Waves)
Sandra Boss: “Perfekt Termisk” (BIN)
Jonas Munk: “Absorb/Fabric/Cascade” (El Paraiso)
Western Skies Motel: “Prism” (Preserved Sound)
Why Be: “Snipestreet” (Halcyon Veil)

UDLAND
Björk: “Vulnicura” (One Little Indian)
blank body: “EXPLICIT DELUXE”
Colleen: “Captain of None” (Thrill Jockey)
Ian William Craig: “Cradle For the Wanting” (Recital Program)
Jlin: “Dark Energy” (Planet Mu)
Kode9: “Nothing” (Hyperdub)
Rabit: “Communion” (Tri-Angle)
RP Boo: “Fingers, Bank Pads and Shoe Prints” (Planet Mu)
Viet Cong: “Viet Cong” (Jagjaguwar)

ODDSIZE
Aphex Twin: soundcloud.com/user18081971
Lady Leshurr: “Queen’s Speech pt. 4″
Vi arbejder bare her: “Alti’ først, alti’ størst” (Bandcamp)
øjeRum: “Fraværsminder” (CS, Phinery)

KONCERTER
Ekkozone – Steve Reich: “Drumming”, Jazzhouse
Lawrence English, Jazzhouse
Tim Hecker, Unsound, Kraków
Iceage, Jazzhouse
Jlin, Unsound, Kraków
Konrad Sprenger, Festival of Endless Gratitude
Mika Vainio, Jazzhouse
A Winged Victory for the Sullen, Koncertkirken

 

Sandra S. Borch

Følgende liste er i fuldstændig tilfældig rækkefølge og ikke opstillet efter nogen form for præferencer eller lignende tilbøjeligheder.

Omar S – Sidetrakx Volume #3 
(FXHE
) https://www.youtube.com/watch?v=Wz75t_V1N3E
Snow Bone: Protoplanetary 
(Theremin Lobster) https://www.youtube.com/watch?v=AC2OzTQN5Pc
Gathaspar – Gathsoland 
(made of CONCRETE
) https://www.youtube.com/watch?v=bm-U4iYcOBY
DJ Rashad: 6613 
(Hyperdub 
) https://www.youtube.com/watch?v=EF0sDAq6aec
Powell: Sylvester Stallone 
(XL Recordings
) https://www.youtube.com/watch?v=B1zp-QxflgM
Assembler: Quantum Paths of Desire
 (Infinte waves
) https://soundcloud.com/infinitewaves/assembler-schizo-exstatic-io
Domenico Crisci: Ceremony 
(Eerie) https://www.youtube.com/watch?v=Zs5Xj6HO9nY
T.B Arthur: Dubs from DAT 
(Argot) https://www.youtube.com/watch?v=X_wYNHzs4_0
Yoshinori Hayashi: The End of the Edge 
(Going Good – GOOD-07
) https://www.youtube.com/watch?v=2OFVArPvzlM
Der Zyklus: Axonometric 
(The Vinyl Factory & Zone Records 
) https://www.youtube.com/watch?v=RgKj-9pX2ME
Errorsmith/Mark Fell: Protogravity
 (PAN
) https://www.youtube.com/watch?v=LMX6M-vHJeE
Bicep & Hammer: Dahlia 
(Feel My Bicep
) https://www.youtube.com/watch?v=obe02lLwyps
October: Black Body Radiation (Skudge White
) https://www.youtube.com/watch?v=QNz-Wp7v3LY
Black Deer: Pray for us 
(Rush Hour / No label) https://www.youtube.com/watch?v=Ty0rsQX-nvo
Abul Mogard: The Sky Had Vanished (Ecstatic Recordings) https://www.youtube.com/watch?v=P-zSsMipJ2w
Karen Gwyer: Bouloman (Nous) https://www.youtube.com/watch?v=k4rvSqRUyE4
Kink: Cloud Generator (Running Black) https://www.youtube.com/watch?v=Ag8HoZDuzxc
Rosen og Spyddet: Fortuna (Posh Isolation) https://www.youtube.com/watch?v=TpWFO30S0pI
Laurel Halo: In Situ (Honest Jon’s) https://www.youtube.com/watch?v=o1jJ9oMLzdw
Nick Höppner: Folk 
(Ostgut Ton
) https://www.youtube.com/watch?v=4bX8eboGEK4
Imaabs: Distancia (NAAFI
) https://www.youtube.com/watch?v=mZySmRv_6VU
Refracted – Through The Spirit Realm
(Silent Season
) https://www.youtube.com/watch?v=GhObf-WfFUQ

 

Peter Albrechtsen, lyddesigner, kulturskribent og radiovært på P2 Soundtrack

DK
1. Jonas Munk: ”Absorb/Fabric/Cascade” (El Paraiso)
2. Den Sorte Skole: ”Indians & Cowboys” (DSS)
3. Rangleklods: ”Straitjacket” (Tambourhinoceros)
4. The Minds of 99: ”Liber” (No3)
5. Jakob Bro: ”Gefion” (ECM)
6. Sphaeren: ”Indviet” (Idiotsikker)
7. Halshug: ”Blodets bånd” (Southern Lord)
8. Bremer/McCoy: ”Ordet” (Raske plader)
9. Asger Baden: ”Zarniqa” (Target)
10. Myrkur: ”M” (Relapse)

UDLAND
1. Sufjan Stevens: ”Carrie & Lowell” (Asthmatic Kitty)
2. Björk: ”Vulnicura” (One Little Indian)
3. Shye Ben Tzur, Jonny Greenwood & The Rajasthan Express: ”Junun” (Nonesuch)
4. Joshua Abrams: ”Magnetoception” (Eremite)
5. Thåström: ”Den Morronen” (Razzia)
6. Pole: ”Wald” (Pole)
7. Faith No More: ”Sol Invictus” (Ipecac)
8. Mbongwana Star: ”From Kinshasa” (World Circuit)
9. Igor Levit: ”Bach/Beethoven/Rzewski” (Sony)
10. Dr. Dre: ”Compton” (Aftermath)
11. Low: ”Ones and Sixes” (Sub Pop)
12. Colin Stetson and Sarah Neufeld: ”Never Were the Way She Was” (Constellation)
13. Oneohtrix Point Never: ”Garden of Delete” (Warp)
14. M.E.S.H.: ”Piteous Gate” (Pan)
15. EEK: ”Kahraba” (Nashazphone)
16. Baroness: ”Purple” (Abraxan Hymns)
17. Jlin: ”Dark Energy” (Planet Mu)
18. Napalm Death: ”Apex Predator – Easy Meat” (Century Media)
19. Arca: ”Mutant” (Mute)
20. John Carpenter: ”Lost Themes” (Sacred Bones)

SOUNDTRACKS
1. Jóhann Jóhannsson: ”Sicario” (Varese Sarabande)
2. Tom Holkenborg: ”Mad Max: Fury Road” (WaterTower)
3. Atticus Ross: ”Music from Love & Mercy” (Capitol)
4. Disasterpiece: ”It Follows” (Milan)
5. Ben Salisbury & Geoff Barrow: ”Ex Machina” (Invada)
6. Carter Burwell: ”Carol” (Varese Sarabande)
7. Tom Holkenborg: ”Black Mass” (WaterTower)
8. Nick Cave & Warren Ellis: ”Loin des Hommes” (Goliath)
9. Daniel Pemberton: ”Steve Jobs” (Backlot)
10. Nils Frahm: ”Victoria” (Erased Tapes)
11. Cat’s Eyes: ”The Duke of Burgundy” (RAF)
12. Jed Kurzel: ”Macbeth” (Decca)
13. Ennio Morricone: ”The Hateful Eight” (Decca)
14. Warren Ellis: ”Mustang” (Milan)
15. Michael Giacchino: ”Inside Out” (Walt Disney)

 

Mikkel A. Kongstad, skribent

Årets bedste reissues:
1. Carsten Meinert Kvartet: “To You” (Frederiksberg Records)
2. Aksak Mabul/Marc Hollander: “Onze dances pour combattre la migraine” (Crammed Discs)
3. Mariah: “Utakata No Hibi” (Palto Flats)
4. Savant: “Artificial Dance” (RVNG Intl.)
5. Lloyd Mcneill & Marshall Hawkins: “Tanner Suite” (Universal Sound)
6. Wilburn Burchette: “Opens the Seven Gates of Transcendental Consciousness” (Fifth Dimension)
7. David Borden: “Music for Amplified Keyboard Instruments” (Spectrum Spools)
8. Joe Harriot & Amancio D’Silva: “Hum Dono” (Vocalion)
9. Rim Kwaku Obeng: “Rim Arrives/International Funk” (BBE)
10. Ndikoh Xaba and the Natives: “Ndikoh Xaba and the Natives” (Matsuli Music)

Årets en million bedste plader fra hele verden … og Danmark:

1. Jaga Jazzist: “Starfire” (Ninja Tune)
2. Jonny Greenwood, Shye Ben Tzur & The Rajasthan Express: “Junun” (Nonesuch)
3. Joshua Abrams: “Magnetoception” (Eremite Records)
4. Hieroglyphic Being & J.I.T.U. Ahn-Sahm-Buhl: “We Are Not the First” (RVNG Intl.)
5. Battles: “La Di Da Di” (Warp)
6. Anouar Brahem: “Souvenance” (ECM)
7. EEK ft. Islam Chipsy: “Kahrabas” (Nashazphone)
8. Robert Aiki Aubrey Lowe & Ariel Kalma: “We Know Each Other Somehow” (RVNG Intl.)
9. Kamasi Washington: “The Epic” (Brainfeeder)
10. Kendrick Lamar: “To Pimp A Butterfly” (Top Dawg/Aftermath/Interscope)
11. Sir Richard Bishop: “Tangier Sessions” (Drag City)
12. Ian William Craig: “Cradle For the Wanting” (Recital Program)
13 Knxwledge: “Hud Dreems” (Stones Throw)
14. Matthew Halsall & The Gondwana Orchestra: “Into Forever” (Gondwana Records)
15. Jlin: “Dark Energy” (Planet Mu)
16. Colin Stetson & Sarah Neufeld: “Never Were the Way She Was” (Constellation)
17. Mbongwana Star: “From Kinshasa” (World Circuit)
18. Palmbomen II: “Palmbomen II” (Beats In Space Records)
19. J Dilla: “Dillatronics” (Vintage Vibez Music Group)
20. Colleen: “Captain of None” (Thrill Jockey)

Se alle 130 album på Mikkel Kongstads årsliste her.